Ślub i sesja w Częstochowie
Coraz więcej młodych par, nie związanych na co dzień z Częstochową wybiera właśnie to miasto na swój ślub. Jako, że ja sam jako fotograf ślubny zamieszkałem w Częstochowie, miasto podoba mi się coraz bardziej to postanowiłem umieścić na blogu artykuł opisujący to ładniejące miasto.
Każdy wie, że na pątniczej mapie Polski to miasto zajmuje wyjątkowo ważną rolę nie od dziś. Częstochowa, cel niejednej pielgrzymki, może oczarować potężnym klasztorem na Jasnej Górze oraz doskonałym przygotowaniem do obsługi turystów ale pod tym kątem nie będę opisywał Częstochowy bo jest tutaj wiele innych atrakcji. Malownicza okolica oraz cenne zabytki znajdujące się na terenie miasta sprawiają jednak, że i turyści – krajoznawcy znajdą tu dla siebie wiele wspaniałych obiektów. Dziś Częstochowa jest inna od tej, którą pamiętam z lat 90 – miasto się rozwija i pięknieje. Rozwój jest widoczny, w oczy rzucają się piękne kafejki, dobre restauracje. Wszystko to ma swój klimat. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki do Częstochowy? Jakie atrakcje czekają na terenie tego „świętego” miasta?
Z dziejów miasta
Historia Częstochowy sięga XIII wieku. Z zachowanych dokumentów wynika, że już w tym czasie na terenie obecnego miasta istniały dwie osady: położona na lewym brzegu Warty Częstochowa oraz Częstochówka, która dziś znana jest doskonale jako Jasna Góra. Tu od 1382 roku, z woli Władysława Opolczyka, swój klasztor prowadzą paulini. Ich działalność sprawiła, że Częstochówka zaczęła się dość szybko rozwijać, stając się przede wszystkim ważnym miejscem kultu maryjnego. Inaczej toczyły się losy sąsiedniej Częstochowy. Już pod koniec XIV wieku Częstochowa uzyskała prawa miejskie, a w pomyślnym rozwoju pomagało jej położenie w pobliżu głównych szlaków handlowych. Już w XVI wieku stała się Częstochowa ośrodkiem miejskim o dużym znaczeniu gospodarczym, a organizowane na jej terenie targi i jarmarki znane były w całym regionie. Aż do XVII wieku miasto rozwijało się pomyślnie, jednak krytycznym momentem stał się dla niej słynny „potop szwedzki”. Oblężenie Jasnej Góry i bohaterska obrona klasztoru stały się wprawdzie jednymi z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, jednak dla miasta wydarzenia te oznaczały przede wszystkim wiele zniszczeń i poważnych strat. Częste napady powtarzały się również w XVIII wieku, a życia w mieście nie ułatwiały dodatkowo nękające żyjących tu ludzi epidemie i zarazy. Ożywienie nastąpiło dopiero w wieku XIX, kiedy to na nowo rozwinął się przemysł a Częstochowa pozyskała połączenia kolejowe z Warszawą i Wiedniem.
Wiek XVIII to czas, w którym różnice między Częstochówką a Częstochową zaczęły się stopniowo zacierać. W 1717 roku związana z klasztorem miejscowość uzyskała prawa miejskie, coraz częściej też zaczęto ją nazywać Nową Częstochową. W drugiej dekadzie XIX wieku Stara i Nowa Częstochowa zostały połączone aleją NMP, która obecnie jest najważniejszą ulicą miasta. Od 1826 roku Stara i Nowa Częstochowa funkcjonują jako jeden organizm miejski. Od XIX wieku, dzięki kolei, włókiennictwu oraz wydobyciu rudy i wapienia miasto to zaczęło coraz prężniej się rozwijać. Nowe dzielnice budowane głównie z myślą o robotnikach sprawiły, że miasto znacznie powiększyło swój obszar. Współczesna Częstochowa to wielkie i znaczące miasto, którego centrum fascynuje i pielgrzymów, i turystów.
Co warto zobaczyć w Częstochowie?
Z wizytą na Jasnej Górze
Jasna Góra jest tym miejscem, od którego większość turystów rozpoczyna swe wycieczki po mieście. Doskonale znane dziś sanktuarium sięga swą historią 1382 roku, kiedy to Władysław Opolczyk podarował paulinom niewielki drewniany kościółek na Jasnej Górze, umieszczając w nim cudowny obraz Czarnej Madonny. W XV wieku, z woli Jagiełły, na Jasnej Górze wzniesiono kaplicę Cudownego Obrazu. Od tego też czasu Jasna Góra staje się coraz ważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym. Efekt? Budowa nowej, murowanej świątyni oraz kolejnych kaplic. W XV wieku miał też miejsce pierwszy napad na klasztor, w czasie którego cudowny obraz został uszkodzony – do dziś jego najbardziej charakterystyczną cechą są blizny na twarzy Madonny. Ponieważ napady na klasztor powtarzały się, już w XVII wieku zaczęto Jasną Górę otaczać fortyfikacjami. To dzięki potężnym murom i bastionom w 1655 roku udało się to miejsce obronić przed wojskami szwedzkimi. A dowodzący obroną ojciec Augustyn Kordecki stał się jedną z najważniejszych postaci w dziejach Polski. Rok później król Jan Kazimierz wyróżnił klasztor, powierzając w czasie ślubów lwowskich Polskę opiece Matki Boskiej. Trzy wieku później to ślubowanie powtórzył Stefan Wyszyński. Trudnym okresem dla klasztoru był czas konfederacji barskiej i zaborów, a liczne klęski i pożary nękały zabudowania na Jasnej Górze. Wieża, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie miasta, swą obecną formę zyskała w początkach XX wieku. Dziś na Jasnej Górze można podziwiać budowle z różnych okresów historycznych. Wspaniałe bramy z XVIII wieku, kaplica Cudownego Obrazu z XV stulecia oraz bazylika, której obecna forma jest efektem prac przeprowadzonych pod koniec XVII stulecia – oto najważniejsze obiekty, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym miejscu.
Niezwykłe aleje
Powstałe w XIX wieku aleje połączyły tereny Starej i Nowej Częstochowy, stając się z czasem najważniejszą ulicą jednego miasta: Częstochowy. Aleja ta, do dziś będąca najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta, liczy sobie 1, 5 km długości. Spacer nią to ciekawa przygoda dla każdego miłośnika pięknych budowli i historycznych ciekawostek. Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Częstochowskie parki
Przy tej wyjątkowej ulicy znajdują się najpiękniejsze parki miejskie, jakimi może się poszczycić Częstochowa. Położone u stóp Jasnej Góry są wielką atrakcją i ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji. To park 3 Maja oraz park Staszica. Ten pierwszy powstał w latach 30. XIX wieku, a na jego terenie czeka i pomnik Moniuszki, i wiele wspaniałych drzew. Są wśród nich cenne gatunki pochodzące z Ameryki oraz Azji, a wśród najcenniejszych znajdują się lipy krymskie oraz jesiony pensylwańskie. Nieco starszy jest park Staszica, na terenie którego znajdują się pamiątki po zorganizowanej tu w 1909 roku Wystawie Przemysłu i Rolnictwa. Jedną z największych atrakcji jest tu dawne obserwatorium astronomiczne, w którym mieści się obecnie nowoczesne centrum edukacji interaktywnej. Na turystów czeka tu również pawilon wystawowy, w którym mieści się obecnie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz dawna zagroda włościańska.
Kościółek Najświętszego Imienia Maryi
Kierując się aleją od Jasnej Góry w stronę Starego Rynku można ujrzeć wiele ciekawych budowli sakralnych. Jednym z nich jest wzniesiony w połowie XIX stulecia kościół Najświętszego Imienia Maryi, przy którym powstał klasztor Mariawietek. Utrzymany w stylu neogotyckim może się pochwalić pięknymi dekoracjami malarskimi. W jego wnętrzu ujrzeć można tak znane dzieła, jakimi są obrazy Rafała Hadziewicza czy Januarego Suchodolskiego. Barokowe chrzcielnice oraz organy z początku XX stulecia to kolejne zabytki, na które warto zwrócić uwagę w czasie wizyty w tym kościele. W dawnym klasztorze dziś mieści się liceum, którego patronem jest Henryk Sienkiewicz. Jego wielki pomnik jest też kolejną ozdobą alei, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę.
Gmach kurii arcybiskupiej
Ten gmach jest kolejnym ciekawym zabytkiem, którego w trakcie zwiedzania miasta pominąć nie można. Wzniesiony w stylu późnoklasycystycznym w drugiej połowie XIX wieku służył pierwotnie Iwanowi Łazariewowi Grosmanowi. Była to ważna postać w dziejach miejscowego przemysłu. Znany jako ekspert w dziedzinie maszyn tkackich Grosman zasłynął również jako dziekan Wydziału Włókienniczego Politechniki Częstochowskiej. Jego dawna rezydencja w 1992 roku stała się siedzibą częstochowskiego metropolity.
Ratusz Miejski: symbol połączenia Starej i Nowej Częstochowy
W centralnej części alei, przy placu Biegańskiego, ujrzeć można charakterystyczny gmach Ratusza Miejskiego. To symbol połączenia Starej i Nowej Częstochowy w jeden organizm miejski, dzięki czemu od 1828 roku zatarły się ostatecznie podziały między Częstochową i dawną Częstochówką, skupioną wokół Jasnej Góry. Wygląd gmachu jest zasługą Franciszka Reinsteina – autora projektu tej ciekawej budowli, służącej dawniej władzom miejskim. Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Częstochowskiego, którego dumą jest wyjątkowa kolekcja obrazów polskich mistrzów. W sąsiedztwie ratusza znajduje się kolejna ciekawa budowla. To dawny odwach, zwany też Ratuszem B. W jego wnętrzu są obecnie urządzane wystawy czasowe, w nim również ma swą siedzibę Dyrekcja muzeum. Kolejną ozdobą plac, którą można ujrzeć przy dawnej siedzibie władz miejskich, jest wykonany w 1998 roku pomnik Piłsudskiego. Stoi on w miejscu dawnego Pomnika Wdzięczności.
Kościół św. Jakuba
Najbardziej oryginalna świątynia Częstochowy. Naprzeciw częstochowskiego ratusza znajduje się najciekawsza budowla przy placu Biegańskiego, a zarazem jeden z najbardziej oryginalnych kościołów miasta. To kościół św. Jakuba, który w swej obecnej formie powstał w latach 60. XIX wieku jako cerkiew Cyryla i Metodego. W 1918 roku świątynia ta wróciła w ręce katolików, pełniąc rolę kościoła garnizonowego. W 1947 roku utworzono tu parafię św. Jakuba. Czym wyróżnia się ten kościół? Ciekawa jest historia miejsca w którym powstał oraz jego forma architektoniczna. Wiadomo, że już w XVI wieku istniała tu kapliczka, a następnie niewielki kościół rozebrany w czasie zaborów przez żołnierzy carskich. Jako zabytek architektury kościół ten prezentuje się wyjątkowo. Wzniesiony na planie krzyża greckiego jest ciekawym przykładem stylu neobizantyjskiego. Arkadowy fryz oraz pięknie zdobione portale są jego najlepszymi wizytówkami. W jego wnętrzu można podziwiać piękne obrazy i ciekawe freski, którym z pewnością warto przyjrzeć się uważniej.
Dom Frankego – najciekawsza kamienica Częstochowy
Choć ciekawych kamienic przy alei NMP jest wiele, ta zasługuje na szczególną uwagę. Dom Frankego, dyrektora fabryki włókienniczej „Brass i synowie” to okazała rezydencja i najciekawsza kamienica w centrum miasta. Jej parter został zaprojektowany w taki sposób, by znalazło się miejsce na aptekę i księgarnię. Działał tu również znany sklep z futrami oraz hotel z restauracją, który w okresie międzywojennym należał do najbardziej popularnych w całym mieście. Po wojnie budynek ten stał się siedzibą liceum plastycznego, a następnie zaadaptowano go na cele mieszkalne.
Plac Daszyńskiego: centrum Starej Częstochowy
Aleją NMP można dojść do najważniejszego miejsca na terenie Starej Częstochowy. Jest nim Plac Daszyńskiego, przy którym wznosi się najważniejsza świątynia dawnego miasta. Jest nią kościół św. Zygmunta, który istniał już w XIV wieku. Swą obecną, barokową formę zyskał on w XVIII stuleciu. W jego wnętrzu można ujrzeć ciekawe obrazy z XV stulecia, na których przedstawiono św. Stanisława oraz św. Barbarę. Cennym zabytkiem tu również relikwiarz Świętego Krzyża, datowany na wiek XVII. W czasie wizyty na Placu Daszyńskiego warto też zwrócić uwagę na gmach plebanii, która powstała w XVII wieku jako budynek klasztorny. Rozbudowany w XVIII wieku budynek połączony jest obecnie z kościołem, a przejście urządzone na wysokości pierwszego piętra jest jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech.
Najpiękniejsze zabytki Częstochowy
Z najciekawszymi zabytkami miasta można zapoznać się w czasie spaceru aleją Najświętszej Marii Panny. Liczy ona sobie 1, 5 km długości, a jej reprezentacyjny charakter zachował się do dziś. Dawny ratusz, a obecnie siedziba Muzeum Częstochowy przypomina o połączeniu Starej i Nowej Częstochowy. Dawna cerkiew, czyli kościół św. Jerzego to pamiątka z okresu zaborów. Zachwyca też kościół św. Zygmunta, który był w XV wieku najważniejszą świątynią na terenie Starej Częstochowy. Piękne kamienice, place oraz parki można tu podziwiać do woli, a atrakcyjne obiekty towarzyszą turystom niemal na każdym kroku. Spacer po centralnej części współczesnej Częstochowy warto zakończyć w niezwykłym muzeum, jakim jest Muzeum Produkcji Zapałek.